Тема. Слова, що мають кілька значень.
Мета:ознайомити дітей з багатозначними словами, вчити виявляти
їх в реченнях, текстах; виробляти вміння правильно вживати багатозначні слова у
мовленні; розширити уявлення про значення слів і їх вживання у мовленні;
розвивати мовлення та орфоепічні навички; виховувати любов до рідної землі.
Обладнання: картки
роз даткові для груп, малюнки або слайд
ХІД УРОКУ
I. Організація класу. Створення емоційного настрою.
Осінні листочки закружляли у вирії танцю і
залетіли до нашого класу. Прислухайтесь до їхнього шелесту. Що вони нам
бажають? Візьмемося за руки і утворимо осінній віночок з листя .
Читання учнями вірша Ю.Рибчинськокого
“Наша мова”
ІІ.. Актуалізація
опорних знань
-Сьогодні ми продовжимо
пізнання нового про те чарівне українське слово,про яке йшлося у вірші.
а)Вправа “Асоціативний кущ” (СЛОВО) – а що ви знаєте про слово?
б)Вибірковий диктант (1 учень біля дошки)
- Записуємо дату, класна робота.
Записати слова , вжиті в переносному значенні: золота обручка, золоті руки, залізні нерви, світлий
день, світла голова, темні справи,
темна ніч, холодна вода,холодний погляд,
гострий ніж, гостре слово.
III. Каліграфічна хвилинка.
- А тепер спробуйте
розгадати загадку.
Це слово три значення
має:
То двері воно зачиняє,
То тягнеться ніжно до мами,
То букви виписує вправно.
(Ручка)
То двері воно зачиняє,
То тягнеться ніжно до мами,
То букви виписує вправно.
(Ручка)
(малюнки)
- Яке буквосполучення в цьому слові вам найважче написати?
- Отже, на каліграфічній хвилинці ми запишемо буквосполучення "уч", слово "ручка".
- Отже, на каліграфічній хвилинці ми запишемо буквосполучення "уч", слово "ручка".
IV. Актуалізація чуттєвого досвіду учнів.
- Що ви дізналися із загадки про слово?
- Яке значення має слово "ручка"?
- З’єднайте слова з відповідними малюнками.
- Яке значення має слово "ручка"?
- З’єднайте слова з відповідними малюнками.
- Складіть три речення зі словом – відгадкою, щоб воно виступало
в різних значеннях?
V. Повідомлення теми, мети, завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності.
- То як ви думаєте, яка
тема нашого уроку?
"Мікрофон".
- Яку назву ви дали б словам, що мають кілька, тобто
багато значень?
- Так, дійсно ці слова називаються
багатозначними.
Наше завдання на уроці:
Наше завдання на уроці:
- ознайомитися з багатозначними словами;
- навчитися правильно їх вживати у мовленні.
- навчитися правильно їх вживати у мовленні.
VI. Сприйняття та
первинне усвідомлення учнями нового матеріалу.
1. Вправа
- Прочитайте і запишіть вірш. Скільки значень має слово гребінець?
- Поясніть, чому предмет, яким ми розчісуємо волосся, зветься гребінцем?
(Бо він схожий на гребінець у півня, має зубчики)
- Прочитайте і запишіть вірш. Скільки значень має слово гребінець?
- Поясніть, чому предмет, яким ми розчісуємо волосся, зветься гребінцем?
(Бо він схожий на гребінець у півня, має зубчики)
Так, в українській мові є багато слів, що мають не одне
значення, а багато.
Наприклад, "морж" (північна морська тварина, що не боїться холоду);
"морж - людина" (що купається взимку, загартована).
Наприклад, "морж" (північна морська тварина, що не боїться холоду);
"морж - людина" (що купається взимку, загартована).
В багатозначних словах одне значення виступає, як
основне.
2.Робота в малих групах.
Складіть речення зі словом "ключ“. Запишіть всі речення.
1 групі – ключ, що відчиняє двері;
2 групі – ключ у нотному рядку;
3 групі – ключ, що загвинчує гайку;
4 групі – журавлиний ключ.
2 групі – ключ у нотному рядку;
3 групі – ключ, що загвинчує гайку;
4 групі – журавлиний ключ.
5. Перевірка виконання роботи в
групах.
6. Виведення учнями правила.
- То як називаються такі слова?
- Чому вони так називаються?
- То які слова називаються багатозначними?
- Чому вони так називаються?
- То які слова називаються багатозначними?
(Слова, що мають кілька значень, називаються багатозначними)
VII. Фізкультхвилинка.
Вправи зі стрічкою
VIII. Застосування учнями нових знань.
1.
Вибірковий диктант
- Із запропонованих слів
випишіть багатозначні, обґрунтуйте свій вибір.
Півники, чорнобривці, лисички, калина, мова, вушко, дятел, голки, ніжки, зайчик.
(Після написання вибіркового диктанту, діти детально пояснюють, в яких значеннях можуть вживатися виписані слова).
Півники, чорнобривці, лисички, калина, мова, вушко, дятел, голки, ніжки, зайчик.
(Після написання вибіркового диктанту, діти детально пояснюють, в яких значеннях можуть вживатися виписані слова).
2. Рівнева самостійна
робота (зміст рівневої самостійної роботи, записаний на
роздаткових картках).
II рівень – вправа 131.
Спишіть. Підкресліть багатозначні слова.
Зробіть звуко – буквений аналіз слів "олівець", "язик".
Спишіть. Підкресліть багатозначні слова.
Зробіть звуко – буквений аналіз слів "олівець", "язик".
III рівень – вправа 129.
Прочитайте уривки з віршів.
Прочитайте уривки з віршів.
- Як ви думаєте, де найкраща земля?
(Найкраща земля там, де ви народились і живете. Це ваша
Батьківщина. Любіть її, бережіть її!)
Подумайте, у яких значеннях вжито слово "земля"?
Складіть речення зі словом "земля" у таких значеннях:
Пригадайте з уроків "Я і Україна", що ми вивчали про планету Земля.
Земля – планета. Земля – наша країна. Земля – поле.(підказки в класі)
Складіть речення зі словом "земля" у таких значеннях:
Пригадайте з уроків "Я і Україна", що ми вивчали про планету Земля.
Земля – планета. Земля – наша країна. Земля – поле.(підказки в класі)
Запишіть ці речення.
3. Перевірка рівневої самостійної роботи.
II
рівень – самоперевірка;
III рівень – фронтальна перевірка;
Завдання для груп (усно). Скласти речення з багатозначними словами.
III рівень – фронтальна перевірка;
Завдання для груп (усно). Скласти речення з багатозначними словами.
- Я на дереві гойдаюсь, і в конверті посилаюсь.
Я не він, а він не я, спільне в нас лише ім'я.
- Я
квартиру відмикаю, журавлиним я буваю.
Я не він, а він не я, спільне в нас лише ім'я.
-Я у
дверях, у замку, я і в нотному рядку,
можна
гайку загвинтити і у вирій полетіти.
IX. Повідомлення домашнього завдання.
I рівень – вправа 132.
IІрівень – відшукати в одному з текстів читанки слово, яке вжите в різних значеннях, і виписати з тексту речення.
IІрівень – відшукати в одному з текстів читанки слово, яке вжите в різних значеннях, і виписати з тексту речення.
X. Підсумок уроку.
- Що нового ви дізналися на уроці?
- Які слова називаються багатозначними?
- Наведіть приклади багатозначних слів.
- Що на уроці вам сподобалося виконувати найбільше?
- Які завдання хотіли б ви виконати на наступному уроці?
- Які слова називаються багатозначними?
- Наведіть приклади багатозначних слів.
- Що на уроці вам сподобалося виконувати найбільше?
- Які завдання хотіли б ви виконати на наступному уроці?
Комментариев нет:
Отправить комментарий